Skip to content

Tęsknota do anegdoty

Bartosz chciałby poczuć lekkość. Streszczać myśli szybko, formułować siebie adekwatnie i przekonać, że jest warty.

Na okrągło patrzy w totem, żywy i wyobrażony, tam gdzie cel się skupia, tam gdzie toczy się rozmowa i poznaje się i zderza, tam Bartosza nikt by nie chciał. Bartosz jest tam niepotrzebny i on myśli, zawsze wtedy, co właściwie mógłby zrobić, czego może mu brakować, żeby… Sam już nie wie.

Ale widok tych postaci, ich fundacji śmiechu, ciepła, tak uderza. Bartosz zna zasady; wie dlaczego tak się dzieje, ale w swojej klatce myśli, że coś traci. Poznał swoje miejsce – gdzieś w przedsionku między. Szuka wewnątrz siebie znaków, ciągów zdarzeń, fikcji nawet, które mógłby złożyć w całość… Nic nie widzi, nic w nim nie ma. Wszystko wczoraj, dziś i latem, matka z ojcem, w tym tramwaju znów rozstanie, komuś żyć się odechciało, ktoś po rzece biegał, coś obejrzał, czytał, rdzawe gwoździe wbite w stopy i podbródek w pierś kobiety. Wszystko tak przeżyte.

Myśli wysuszają go i brodzi niemym słowem, dławi resentyment. Przegląda samo centrum, patrzy za nim w jedną, drugą, przykładane dłonie, poprawiane włosy, oddech brany dla tej chwili, dla tej chwili poza Bartkiem, ale… Znów się wtrącił, znów coś palnął, sprowokował mnogość, już jest koniec.

Zapomniany chciałby odejść i się zrodzić gdzieś gdzie nigdy, sponad szklanki spytać prosto:

Pójdziesz tańczyć?

 • Kaśka

  przeczytaj sobie „Człowiek bez właściwości”. Spodoba Ci się

  • http://podnaporem.pl Pod Naporem

   Całe cztery tomy czekają na moje wakacje.

 • Ania

  Doskonały rytm tekstu. Gratulacje 😉

 • Daria

  Z chęcią kiedyś przeczytałabym jakąś Twoją powieść, zbiór opowiadań. Chciałabym ją mieć w ręku, wiesz o co chodzi :) myślałeś kiedyś nad tym?
  Jest coś niesamowitego w tym co piszesz, bardzo przyjemnie się to czyta.

 • Klaudia Szwaracka

  Zupełnie jakbyś złożył powyższy fragment prozy z kilku wierszy, podoba mi się ten liryczny klimat. Bardzo dobrze się czytało, czekam na więcej!

 • http://www.canbe.pl CanBe.pl

  Jestem tu ze Sfilmowanych i będę odwiedzać. Powodzenia 😀