Skip to content

Apetyt

Do nocnego tramwaju wchodzi para studentów. Miejsca zajęte, oni stają w przejściu, ona plecami opiera się o barierkę, on ją trzyma w biodrach. Wpatrzony jest strasznie i to nie dziwne, bo śliczna jest. On mniej, on taki zwykły normalny facet, teraz uśmiechnięty bardzo – jakby w obliczu ich pierwszej nocy. Gładzi ją ciągle, uśmiecha się i całuje. Ona też, ale nieśmiało jakoś.

Ciągle jedziemy, siedzę opodal i zerkam – ich usta są blisko tak, że filmowałbym za Bergmanem, w planie bliskim na twarze, tylko inne, szczęśliwsze, choć jego bardziej. On ją teraz ma, on się chce nacieszyć, on jest zachwycony. Musieli, doprawdy, poznać się dzisiaj albo niedawno. Rozpędzony całuje mocno i ściska, a kiedy powstrzymuje się, odbity jest od lustra – jego wzrok jednak cały na niej skupiony, cały zatracony. I widzę, widzę moment przełomu, punctum, które mnie przeszywa: jej twarz ciągnięta niewidzialną nicią upada po skosie, żeby nie widział, żeby jej nie widział zapatrzonej w pustkę. Ona ją wyczuwa i on, on się w niej odbija.

Przeprasza.

Boże drogi, chłopcze… Pierwsze oparzenie. Mała plamka piecze, strumień ciepłej wody, kolejnego przepraszania, głupich gestów. Ona widzi pod tą plamką spektrum ciebie. Nachalnego i niedojrzałego. Płomiennego i ukorzonego. Ona zastanawia się czym jest dla ciebie i do czego to wszystko prowadzi. Patrzy na twój uśmiech, widzi w tobie zaślepione swą zabawą dziecko. Zatem ona jest zabawą, jest ku twojej przyjemności. Nic nie mówi i ty nie mówisz, nie mówicie nic, bo to zbyt trudne, kiedy można przecież w taki prosty sposób mówić nie wypowiadając. Rozmowa toczy się pod zamkniętą powieką, za grymasem wargi i wymuszonym ziewnięciem, które ma udawać, że jest po prostu zmęczona, że już pora zasnąć może, a może się pożegnać. A ty myślisz, czy wolno dotknąć już, czy możesz zostawić kolejny ślad na jej szyi, ustach, żeby coś wróciło, żeby wróciło to, co umarło na chwilę, bo nie na wieczność chyba.

Spoglądacie tak w różne strony, tramwaj zatrzymuje się. Wychodzicie, a ja siedzę tutaj i przypominam sobie:

Nie moja wina, że jesteśmy tak ulepieni,
w połowie z bezinteresownej kontemplacji, i w połowie z apetytu.

 • pasażerka

  W życiu gorzej ma ten, kto kocha mocniej. 😉

 • BK

  Też chciałabym umieć tak pisać. I tak widzieć. Zazdroszczę talentu.
  Pozdrawiam.

 • https://obliness.wordpress.com/ OblinessBlog

  I apetyt staje się grą z samym sobą, o stawkę między dwojgiem. Idelanie odczuwać głód w tych samych chwilach, równie idalenie co grać na jasnych zasadach. Niestety. Trudno grać, gdy liczą się ułamki sekund, gdy napozór niewidoczne ma największe znaczenie, gdy na szali stawiamy nie tylko apetyt, a akceptację i zrozumienie. Obrażonych nas samych. Za każdym razem odrzucamy coś więcej, bo gramy o większe stawki. Podejmujemy ryzyko.
  Szach mat.
  I kolejny raz konamy z głodu, ale chyba o to chodzi w tej grze. O brak zaspokojenia, chłonięcie iluzji, zatracenie w pokusach.
  Zanim choć trochę poznamy zasady, poznajemy swoje słabości i granice. Chyba warto – w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mam nadzieję jednak, że nie tylko ciała, ale i umsyłu.

 • banned

  Rany, jak ty pięknie piszesz. Twoje teksty mają w sobie tyle życia i szczerości, sprawiają że człowiek coś tam głęboko może poczuć.

 • rv

  Ja przypominam sobie „Wdowca” S. Grochowiaka. Niby o czymś zupełnie innym, ale czy te dwa utwory (mam na myśli oczywiście Miłosza) nie tworzą jakiejś całości? Całkiem dziwnej, może trochę niedopasowanej, ale mimo wszystko- jednak całości. Apetyt i głód- chyba nie do zaspokojenia, choć, być może, jest to zbyt pesymistyczna wizja.

  • http://podnaporem.pl Pod Naporem

   Wystarczy nie brać tego za istotne. Takie mam na to, dla siebie, remedium.

 • marylou

  Jesteśmy tak ulepieni, albo chcemy być, ale w moim odczuciu nie warto. Osoba, którą znałam odebrała sobie niedawno życie z żalu, z miłości…nie warto rosnąć w bólu,a już szczególnie hodować wykontemplowanej melancholii, podczas gdy jeszcze jesteśmy ze sobą i może być dobrze. Pustka jest zawsze, nie sztuką jest ją odczuwać, sztuką jest ją zagłuszać, żeby przetrwać ten żywot marny..tak myślę.

 • obserwatorka

  Jak krótko, jak prosto można ująć coś, co tak wielu, nigdy z braku słów, nie wypowiedziało. Dziękuje. Teraz wiem jak ująć swoje myśli. Doceniam poziom obserwacji lub współczuje miłości. Tylko człowiek będący dobrym obserwatorem, bądź takim który to odczuł, mógł to opisać. Mam nadzieje, że dobrze obserwujesz.

 • W.

  Po raz kolejny wracam do Twoich wpisów i postanowiłam, że tym razem coś tutaj po sobie zostawię. Może trochę banalnie to zabrzmi, ale po prostu dziękuję. Dziękuję, że mogę czytać coś tak dobrego, co wychodzi spod pióra młodego, „Dziwnego Człowieka”. Dziękuję, że za każdym razem mogę odkryć coś nowego, nad czym przystanę na dłuższą chwilę. I dziękuję, że czytając Twoje wpisy, czuję się jakbym czytała swoje myśli.

  Gratuluję lekkości pióra i znakomitych obserwacji. Życzę dużo inspiracji!

 • Natalia Nawrocka

  Piękna puenta :)